Why Egyptian Cotton

Bawełna egipska - co to jest i jakie ma zalety?

Produkcja bawełny od setek lat stanowi jeden z najbardziej konkurencyjnych przemysłów w egipskiej gospodarce. Bawełna egipska, głównie ze względu na wysoką wytrzymałość, miękkość i delikatność, jest uważana za najlepszą na świecie, w przeciwieństwie do zwykłej bawełny. To jeden z najbardziej luksusowych materiałów, co zawdzięczmy jej pochodzeniu oraz temu, że jest zbierana ręcznie. Jej cienkie, długie włókna, osiągające długość nawet do 6 cm, pozwalają na produkcję wysokiej jakości, delikatnej, ale zachowującej dużą wytrzymałość przędzy. Z takiej przędzy powstaje mocna i szlachetna tkanina, której oryginalna nazwa to gossypium barbadense, ale określana jest często jako wyjątkowo długa bawełna. Od tradycyjnej bawełny różni się głównie grubym splotem i jakością, a artykuły z egipskiej bawełny są o wiele delikatniejsze i bardziej miękkie w dotyku. Nic dziwnego, że bawełna egipska uznawana jest za najlepszy gatunek bawełny na całym świecie.

Zalety egipskiej bawełny

Bawełna egipska jest zbierana ręcznie, czemu zawdzięcza swoją trwałość - w przeciwieństwie do zbioru zwykłej bawełny z użyciem maszyn, zbiór ten nie powoduje uszkodzeń oraz minimalizuje zanieczyszczenia, w związku z czym włókna są proste i gładkie.

Kolejną cechą charakterystyczną bawełny produkowanej w Egipcie jest wysoka zdolność absorpcyjna. Dzięki niej udaje się uzyskać materiał o głębokich, intensywnych i odpornych na spieranie kolorach. Wykonanye z niej ręczniki świetnie chłonie wodę.

Uznanie, jakim cieszy się bawełna egipska, jest w pełni uzasadnione. Żadna inna bawełna nie jest równie miękka i przyjemna w dotyku, a jednocześnie wytrzymała. Pościel z tej tkaniny jest odporna na rozciąganie i nie mechaci się nawet podczas intensywnego użytkowania. Dodatkowo jest lekka i dobrze oddycha. Idealnie nadaje się na lato, ponieważ przepuszcza powietrze i dostosowuje się do temperatury ciała, a z kolei zimą świetnie ogrzewa. o właśnie dlatego tkaniny produkowane z bawełny egipskiej to jedne z najlepszych materiałów, z których produkuje się wysokiej jakości luksusowe pościele i prześcieradła.

Co więcej, bawełna egipska nie uczula i jest łatwa w utrzymaniu czystości, dzięki czemu jest idealna dla alergików, a także dzieci i niemowląt.

 

Co oznacza wyrażenie "liczba splotów" i dlaczego gęstość splotu jest ważna?

Gęstość splotu to wyrażenie, które odnosi się do liczby splotów, mieszczących się w calu kwadratowym tkaniny. Im więcej splotów ma bawełna egipska, tym lepszej jakości tkanina. Długie włókna egipskiej bawełny umożliwiają wyprodukowanie wysokiej jakości bawełny o gęstym splocie.

Liczbę splotów możemy więc, w uogólnieniu, traktować jako wskaźnik jakości, bo im wyższa jej wartość, tym mocniejszy, szlachetniejszy i bardziej miękki materiał. Nie jest to jednak jedyny czynnik wpływający na jakość tkaniny bawełnianej. Jakość samego włókna oraz jego długość również są kluczowe, bo tylko z przędzy o długich i mocnych włóknach można wyprodukować luksusową tkaninę o gęstym splocie. 

Jaką gęstość splotu wybrać?

W zależności od gęstości splotu, możemy wyróżnić kilka grup:

  • 120-180 splotów na cal kwadratowy Lekka, przewiewna pościel w przystępnej cenie, do codziennego użytku. Używana też często w szpitalach, domach wypoczynkowych czy motelach.
  • 200 splotów na cal kwadratowy Lekka i dająca uczucie świeżości pościel w przystępnej cenie, do codziennego użytku i dobra na lato. Cieszy się popularnością w hotelach i pensjonatach.
  • 400 splotów na cal kwadratowy Pościel z bawełny egipskiej o tej gęstości to zdecydowanie najlepiej sprzedający się produkt w King of Cotton. Taka liczna splotów gwarantuje miękkość i wytrzymałość, dlatego pościele z tej grupy są chętnie zamawiane przez hotele o wysokim standardzie.
  • 600 splotów na cal kwadratowy Produkty wykonane z tkanin o tej gęstości są uznawane za luksusowe. W procesie tkania specjalną technologią z użyciem skompresowanego powietrza uzyskuje się jednolitą, delikatnie połyskującą i miękką tkaninę. Spośród pościeli luksusowych najlepiej sprzedają się pościele właśnie z tej grupy. Bawełna egipska to dobra inwestycja, bo jest bardzo wytrzymała, miękka i delikatna, dzięki czemu produkty z niej wykonane są trwałe i przyjemne w dotyku.
  • 800 – 1000 splotów na cal kwadratowy Luksusowa bawełna egipska najwyższej jakości. Pościele produkowane z tkanin z tego przedziału, to pościele ekskluzywne, zachowujące swe właściwości przez długie lata, w związku z czym są uznawane za najlepsze na świecie. Niezwykle wytrzymały, gęsty splot i delikatny połysk sprawiają, że spanie w takiej pościeli to czysta przyjemność. Firma King of Cotton jest jednym z niewielu dystrybutorów pościeli o takiej liczbie splotów w Polsce.

Co produkuje się z bawełny egipskiej

Z bawełny egipskiej wykonuje się różnego rodzaju produkty, w tym m.in.:

  • koszule - te wyprodukowane z bawełny egipskiej są uważane za jedne z najbardziej ekskluzywnych, a do tego przyjemne w dotyku, wytrzymałe i odporne na kurczenie się w praniu,
  • bieliznę - bielizna z bawełny egipskiej jest niezwykle delikatna, nie uczula i nie podrażnia skóry, dlatego ta tkanina świetnie sprawdzi się szczególnie u alergików oraz osób o wrażliwej skórze,
  • pościel - ekskluzywna pościel z bawełny egipskiej jest lśniąca, a doskonałe właściwości termiczne zapewniają komfortowy sen, dlatego wybierając pościele i prześcieradła, warto zwracać uwagę przede wszystkim na materiał, a nie tylko na kolory, czy wzór,
  • ręczniki - bawełna egipska, sprawia, że ręczniki są niezwykle miękkie, puszyste i chłonne, co sprawia, że poczujesz się jak w SPA.

Jak prać bawełnę egipską

Bawełna egipska charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na spieranie kolorów, więc wykonane z niej odzież, pościel i ręczniki spokojnie można prać w pralce. prać w pralce. Warto znać jednak kilka wskazówek jak prać bawełnę egipską, aby zachowała swoje najlepsze właściwości jak najdłużej.

Zawsze sprawdzaj indywidualnie na metce każdego produktu materiał, z którego został wykonany oraz wskazówki dotyczące prania i suszenia. Pralka nie powinna być przeładowana, gdyż zbite pranie się nie dopierze. Produkty wykonane z bawełny egipskiej najlepiej prać osobno, zapewniając nieco przestrzeni w bębnie. Pościel i odzież należy przewrócić na lewą stronę i zapiąć guziki lub zamek. Do prania wyrobów z bawełny egipskiej nie należy stosować silnych detergentów, gdyż mogą uszkodzić szlachetne właściwości tego materiału. Nie zaleca się także stosowania płynów zmiękczających i do prania. Można dodać nieco krochmalu do płukania, dzięki czemu materiał będzie się mniej gniótł i na dłużej zachowa świeżość.

Wysokiej klasy bawełna egipska to świetnie zainwestowane pieniądze i gwarancja jakości na długie lata! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych produktów z bawełny egipskiej.

 

Ręczniki z bawełny egipskiej
Pościel z bawełny egipskiej

KING OF COTTON


Tel: +48 77555 0019
Email: info@kingofcotton.pl