Why Egyptian Cotton

Bawełna egipska - co to jest i jakie ma zalety.

Produkcja bawełny od setek lat stanowi jeden z najbardziej konkurencyjnych przemysłów w egipskiej gospodarce. Egipska bawełna, głównie ze względu na wysoką wytrzymałość, miękkość i delikatność, jest uważana za najlepszą na świecie, w przeciwieństwie do zwykłej bawełny. To jeden z najbardziej luksusowych materiałów, co zawdzięczmy jej pochodzeniu oraz temu, że jest zbierana ręcznie. Jej cienkie, długie włókna pozwalają na produkcję wysokiej jakości, delikatnej, ale zachowującej dużą wytrzymałość przędzy. Z takiej przędzy powstaje mocna i szlachetna tkanina. Od tradycyjnej bawełny różni się głównie grubym splotem i jakością. Nic dziwnego, że bawełnę egipską uznaje się za najlepszy gatunek bawełny na całym świecie.

Zalety bawełny egipskiej

Bawełna egipska jest zbierana ręcznie, czemu zawdzięcza swoją trwałość- w przeciwieństwie do zbioru z użyciem maszyn, zbiór ten nie powoduje uszkodzeń oraz minimalizuje zanieczyszczenia, włókna są proste i gładkie.

Kolejną cechą charakterystyczną bawełny produkowanej w Egipcie jest wysoka zdolność absorpcyjna. Dzięki niej udaje się uzyskać tkaniny o głębokich, intensywnych i odpornych na spieranie kolorach. Wykonane z niej ręczniki świetnie chłoną wodę.

Uznanie, jakim cieszy się egipska bawełna, jest w pełni uzasadnione. Żadna inna bawełna nie jest równie miękka i przyjemna w dotyku, a jednocześnie wytrzymała. Pościel z tej tkaniny nie rozciąga się i nie mechaci nawet podczas intensywnego użytkowania. Dodatkowo jest lekka i dobrze oddycha, w zimie świetnie ogrzewa, a w lecie przepuszcza powietrze, gdyż dostosowuje się do temperatury ciała. To właśnie dlatego tkaniny z niej produkowane są jednymi z najlepszych do produkcji wysokiej jakości, luksusowych pościeli.

Bawełna egipska nie uczula, dzięki czemu świetnie sprawdzi się dla alergików, a także dzieci i niemowląt.

 

Co oznacza wyrażenie "liczba splotów" i dlaczego gęstość splotu jest ważna?

Gęstość splotu to wyrażenie, które odnosi się do liczby splotów, mieszczących się w calu kwadratowym tkaniny. Im więcej splotów ma bawełna egipska, tym lepszej jakości tkanina. Długie włókna egipskiej bawełny umożliwiają wyprodukowanie wysokiej jakości bawełny, o gęstym splocie.

Liczbę splotów możemy więc, w uogólnieniu,  traktować jako wskaźnik jakości, bo im wyższa jej wartość, tym mocniejszy, szlachetniejszy i bardziej miękki materiał. Nie jest to jednak jedyny czynnik wpływający na jakość tkaniny bawełnianej. Jakość samego włókna oraz jego długość również są kluczowe, bo tylko z przędzy o długich i mocnych włóknach można wyprodukować luksusową tkaninę o gęstym splocie. 

Jaką gęstość splotu wybrać? 

W zależności od gęstości splotu, możemy wyróżnić kilka grup:

120-180 splotów na cal kwadratowy

Lekka, przewiewna pościel w przystępnej cenie, do codziennego użytku. Używana też często w szpitalach, domach wypoczynkowych czy motelach.

200 splotów na cal kwadratowy 

Lekka i dająca uczucie świeżości pościel w przystępnej cenie, do codziennego użytku i dobra na w lato. Cieszy się popularnością w hotelach  i pensjonatach.  

400 splotów na cal kwadratowy 

Pościel z bawełny egipskiej o tej gęstości to zdecydowanie najlepiej sprzedające się produkty w King of Cotton. Taka liczna splotów gwarantuje miękkość i wytrzymałość, dlatego pościel z tej grupy jest chętnie zamawiana przez hotele o wysokim standardzie.  

600 splotów na cal kwadratowy 

Produkty wykonane z tkanin o tej gęstości są uznawane za luksusowe. W procesie tkania specjalną technologią z użyciem skompresowanego powietrza uzyskuje się  jednolitą, delikatnie połyskującą i miękką tkaninę. Spośród pościeli luksusowych najlepiej sprzedają się pościele właśnie z tej grupy. Bawełna egipska to dobra inwestycja, bo jest bardzo wytrzymała.

800 – 1000 splotów na cal kwadratowy 

Luksusowa bawełna egipska, najwyższej jakości. Pościele produkowane z tkanin z tego przedziału, to pościele ekskluzywne, zachowujące swe właściwości przez długie lata, najlepsze na świecie. Niezwykle wytrzymały, gęsty splot i delikatny połysk sprawiają, że spanie w takiej pościeli to czysta przyjemność. Firma King of Cotton jest jednym z niewielu dystrybutorów pościeli o takiej liczbie splotów w Polsce.

Co produkuje się z bawełny egipskiej

Z bawełny egipskiej wykonuje się różnego rodzaju produkty, w tym m.in.:

  • koszule - uważane za jedne z najbardziej ekskluzywnych, a do tego przyjemne w dotyku, wytrzymałe i odporne na kurczenie się w praniu,
  • bieliznę - bielizna z bawełny egipskiej jest niezwykle delikatna, nie uczula i nie podrażnia skóry
  • pościel - ekskluzywna pościel z bawełny egipskiej jest lśniąca, a doskonałe właściwości termiczne zapewniają komfortowy sen, dlatego wybierając bieliznę pościelowąl, warto zwracać uwagę na materiał, a nie tylko na kolory, czy wzór
  • ręczniki - bawełna egipska, sprawia, że ręczniki są niezwykle miękkie, puszyste i chłonne, co sprawia że poczujesz sie jak w SPA

Jak prać bawełnę egipską

Bawełna egipska charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na spieranie kolorów, więc wykonane z niej odzież, pościel i ręczniki spokojnie można prać w pralce. Zawsze sprawdzaj indywidualnie na metce każdego produkcie wskazówki dotyczące prania i suszenia. Pralka nie powinna być przeładowana, gdyż zbite pranie nie dopierze się. Najlepiej prac ją osobno, zapewniając nieco przestrzeni w będnie. Pościel i odzież należy przewrócić na lewą stronę i zapiąć guziki lub zamek. Do prania wyrobów z bawełny egipskiej nie należy stosować silnych detergentów, gdyż mogą uszkodzić szlachetne właściwości tego materiału. Nie zaleca się także stosowania płynów zmiękczających i do prania. Można dodać nieco krochmalu do płukania, dzięki czemu materiał będzie się mniej gniótł i na dłużej zachowa świeżość.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych produktów z bawełny egipskiej.

Ręczniki z bawełny egipskiej
Pościel z bawełny egipskiej

KING OF COTTON


Tel: +48 77555 0019
Email: info@kingofcotton.pl