Cotton Facts

Co warto wiedzieć o bawełnie

Natura, pod wieloma względami, daje bawełnie przewagę nad innymi surowcami stosowanymi w przemyśle odzieżowym. Bawełna to miękkie włókno, prawie w całości składające się z celulozy, otaczające nasiona rośliny o tej samej nazwie. Włókno bawełny jest jednym z najlepszych naturalnych włókien. Bawełna przepuszcza powietrze, jest miękka i przyjemna w dotyku. Pozyskiwana w odpowiedni sposób jest też przyjazna naturze i daje pracę milionom ludzi na świecie.

Dobrej jakości pościel zaczyna się od dobrej jakości bawełny, zaś jakość bawełny zależy od długości pojedynczych włókien - im dłuższe włókna, tym lepsza przędza i tkanina z niej zrobiona. Dłuższe i mocne włókna dają tkaninie lepszą teksturę, zapewniają trwałość i odporność na rozciąganie. Dobrej jakości bawełna powinna być miękka, miła w dotyku i dobrze się układać.

Czy liczba splotów ma znaczenie?

Liczba splotów odnosi się do ilości nitek, splecionych pionowo i poziomo, mieszczących się w calu kwadratowym. Gęstsze sploty można uzyskać z lepszej jakości bawełny, na przykład z bawełny egipskiej, bo dzięki jej długim i mocnym włóknom, da się na określonej powierzchni zmieścić więcej nitek. Przyjmuje się, że im większa liczba splotów, tym lepsza tkanina. Podstawowa wartość dla bawełny to 150 splotów, ale dobrej jakości tkaniny zaczynają się od 180 splotów. 

Liczba splotów jest ważna, ale są również i inne właściwości, które stanowią o wartości, jakości i komforcie tkaniny bawełnianej. Rodzaj bawełny, sposób jej pozyskiwania, odpowiedni proces produkcji są również kluczowe.

Czym są perkal bawełniany i satyna bawełniana?

Perkal bawełniany to ściśle tkane włókna bawełny (tzw. splot płócienny), który charakteryzuje się wytrzymałością i daje poczucie świeżości.  Perkal powinien być wykonany z co najmniej 180 splotów na cal kwadratowy. Perkal jest sztywniejszy od satyny, a jego lewa i prawa strona wyglądają tak samo. 

Satyna bawełniana to przewiewna tkanina, która jest specjalnie tkana tak, aby uzyskać tzw. splot atłasowy. Charakteryzuje się delikatnym połyskiem i gładkością. Tkana luźniej niż perkal, a jej lewa i prawa strona różnią się.

Która tkanina jest lepsza?

Sposób w jaki tkanina została utkana ma wpływ na to jaki będzie w dotyku. Pościele z z satyny bawełnianej są bardziej miękkie niż te z perkalu. Układ nitek w  splocie satynowym sprawia też, że tkanina jest jedwabista i lśniąca. Z kolei splot płócienny jest mniej gładki, ale bardziej wytrzymały.

Nie ma więc jednej odpowiedzi - obydwa sploty mają swoje zalety, obydwa są używane do wyrobu pościeli wysokiej jakości,  a wybór zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy wolą uczucie świeżości jakie daje perkal, inni delikatność satyny. 

Historia bawełny

Open Cotton Boll

Nikt nie wie ile dokładnie lat ma bawełna... W Meksyku naukowcy znaleźli ślady bawełny, które przetrwały 7000 lat. Stwierdzono również, że bawełna, którą odkryto jest bardzo zbliżona do tej, która dzisiaj rośnie w Ameryce.

W dolinie rzeki Indus, w Pakistanie, uprawiano i tkano bawełnę już 300 lat przed naszą erą i mniej więcej w tym samym czasie, w dolinie Nilu Egipcjanie wytwarzali i nosili bawełniane ubrania. 

Arabscy kupcy sprowadzili bawełnę do Europy ok. 800 - go roku n.e.

Kiedy Kolumb odkrył w 1492 r. Amerykę, natrafił również na bawełnę na Wyspach Bahama. Do 1500 r. bawełna była już znana na całym świecie. 

W 1730 roku, po raz pierwszy użyto w Anglii maszyny przędzalniczej do wyrobu bawełny, a w 1793 r. Eli Whitney opatentował odziarniarkę bawełny. Odziarniarka mogła wykonywać pracę 10 razy szybciej niż gdy odbywało się to poprzez ręczne odziarnianie. Dzięki temu zaczęto też znacznie szybciej dostarczać duże ilości przędzy bawełnianej do szybko się rozwijającego przemysłu włókienniczego. W ciągu dziesięciu lat wartość rynku bawełny w Stanach Zjednoczonych wzrosła z $150,000 do ponad $8 millionów.

Rewolucja przemysłowa w Anglii i wynalezienie odziarniarki w Stanach Zjednoczonych spowodowało, że bawełna stała się bardziej dostępna i do dzisiaj jest jednym z najważniejszych materiałów w przemyśle odzieżowym na całym świecie.

Eli Whitney Gin

 

KING OF COTTON


Tel: +48 77555 0019
Email: info@kingofcotton.pl