jak prać pościel w pralce jak prać pościel w pralce

Nieprawidłowa higiena pościeli to częsty błąd, który przytrafia się naprawdę wielu z nas. W efekcie tego tekstylia tracą pierwotny kształt i kolor, a my narażeni jesteśmy na działanie bakterii i drobnoustrojów. Właściwy sposób prania pościeli jest równie ważny, jak sposób prania ubrań i bielizny osobistej — w końcu ma ona codzienny kontakt z naszym ciałem. Sprawdź, jak prać pościel, aby jak najdłużej zachowała świeży zapach i służyła nam latami.

Kiedy pościel wymaga prania?

Dla wielu osób wyznacznikiem czasu zmiany pościeli jest moment, w którym zaczyna ona mieć nieprzyjemny zapach lub jest widocznie zabrudzona. W takim przypadku pranie jest absolutną koniecznością! Warto jednak nie dopuszczać do tak skrajnych sytuacji i zdecydowanie zwiększyć częstotliwość prania pościeli. Co prawda, nie ma sztywnej reguły, która określałaby dokładną liczbę dni, po których musi nastąpić pranie. Przyjmuje się, że minimum jest to raz w miesiącu, a optymalnie — co dwa tygodnie. Istnieją jednak inne okoliczności, w których nasza pościel będzie wymagać częstszego prania, np.:

 • tuż po przebytej chorobie,
 • podczas upałów,
 • jeśli śpi w niej osoba z alergią lub dziecko.

Ponadto warto rozważyć częstsze pranie samych poszewek na poduszki, zwłaszcza jeśli ma się kłopot z przetłuszczającą się skórą i włosami — pomoże to ograniczyć gromadzenie się bakterii, które mogłyby dodatkowo pogłębić problemy.

Dlaczego ważne jest, aby często prać pościel?


Pościel używana jest przez nas codziennie podczas snu. Ma ona bezpośredni kontakt z ciałem, a więc tym samym z naszym potem i martwym naskórkiem. Ponadto osadza się na niej kurz czy okruszki z jedzenia, a niejednokrotnie sierść zwierząt domowych. To wszystko jest doskonałą pożywką dla bakterii i roztoczy, a te z kolei są szkodliwe dla nas, powodując alergie lub choroby. Poza tym wypoczynek w brudnej pościeli o niezbyt przyjemnym zapachu chyba nie ma zbyt wiele wspólnego z "kolorowymi snami"... Prawda?

 

regularne pranie pościeli w pralceregularne pranie pościeli w pralce

Pranie pościeli — jakich detergentów używać?


O trwałości pościeli decyduje nie tylko jakość materiału, ale także sposób jej prania i rodzaj używanych detergentów. Zastanawiasz się, w czym prać pościel? Aby wyprać pościel z bawełny egipskiej lub innego rodzaju bawełny, wystarczy nam ten sam detergent, którego używamy do ubrań. Mogą to być płyn, proszek lub kapsułki do prania. Najlepiej, jeśli są one wysoko skuteczne w niskich temperaturach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pościel się dokładnie dopierze, a brzydki zapach zostanie wyeliminowany. Nieco inaczej jest w przypadku gdy chodzi i pościel satynową, z wełny, jedwabiu bądź innych delikatnych tkanin. Wymagają one szczególnego traktowania i zastosowania łagodniejszych detergentów, np. z lanoliną. Podczas zakupu detergentów piorących zwracajmy uwagę na to, aby chroniły one kolor tkaniny i zapobiegały blaknięciu. Niektóre preparaty mogą powodować blaknięcie pościeli.

Podczas prania pościeli nieodzowny okaże się również płyn zmiękczający. Dzięki niemu będzie ona miała świeży, przyjemny zapach i doskonałą miękkość w dotyku, co będzie dodatkowym atutem podczas wypoczynku.

Domowe sposoby na idealnie dopraną pościel


Niegdyś, kiedy nie było jeszcze tak imponującego wyboru detergentów, nasze mamy miały swoje sztuczki na idealnie dopraną pościel, sztuczki, które sprawdzą się również i dzisiaj. Jednym z nich jest dodanie do proszku do prania opakowania sody oczyszczonej oraz zastosowanie octu zamiast płynu do płukania. Taki zabieg delikatnie wyczyści bieliznę pościelową oraz zapewni jej miękkość.

Natomiast, aby zapobiec żółknięciu białej pościeli, warto ją przedtem wymoczyć w roztworze wody z sodą oczyszczoną i sokiem z cytryny lub solą. Piękny zapach zapewni kilka kropelek olejku eterycznego dodanego do prania.

 

pościel z satyny bawełnianejpościel z satyny bawełnianej

Dobór odpowiedniego programu do rodzaju pościeli


Często zastanawiamy się, na jakim programie prać pościel. Najlepiej wybrać podstawowy program prania pościeli z bawełny lub tkanin delikatnych, natomiast większą wagę przyłożyć do doboru właściwej temperatury. Koniecznie trzymajmy się wskazówek producenta, gdyż zbyt wysoka temperatura prania może spowodować skurczenie się włókien, a nawet ich zniszczenie.

W jakiej temperaturze prać pościel?


To, jak powinno przebiegać regularne pranie pościeli w domowej pralce i jaka powinna być temperatura prania w dużej mierze zależy od użytego do jej uszycia materiału. To w ilu stopniach prać pościel też uzależnione jest od rodzaju materiału. Różne tkaniny pościelowe wymagają różnych warunków:

 • pościel bawełniana w tym pościel z bawełny egipskiej  - do jej wyprania możemy ustawić temperaturę 60°C i średnie obroty wirowania (ok. 800),
 • pościel z bawełny satynowej - często wykorzystywana jako pościel hotelowa wymaga niższej temperatury (maksymalnie 40°C), najlepiej zrezygnować z wirowania (może to uszkodzić włókna) satyny bawełnianej,
 • pościel flanelowa - jeśli chcesz prać pościel flanelową warto wybrać delikatne detergenty i temperaturę 40°C, warto ustawić niskie obroty wirowania i dodać płynu zmiękczającego, można ją prać zarówno ręcznie jak i mechanicznie,
 • pościel lniana - mimo, że jest to delikatny materiał, lniana pościel dobrze znosi wysokie temperatury prania, pościel lnianą możemy spokojnie prać go w 60°C, natomiast zrezygnujmy z mocnych detergentów i płynów do płukania, które mogą zniszczyć tkaninę,
 • pościel z kory - ten typ pościeli może być prany w temperaturach 40°C - 60°C, jednak pościel z kory nie powinna być poddawana wirowaniu czy prasowaniu,
 • ekskluzywna pościel z jedwabiu - w przypadku pościeli jedwabnej, pranie powinno odbywać się wyłącznie w trybie prania ręcznego, w temperaturze maksymalnie 30°C, z dodatkiem jedynie delikatnego detergentu,
 • pościel z mikrowłókien - uznawana za pościel antyalergiczną, podobnie jak w przypadku prania jedwabiu, syntetyczne mikrowłókno (mikrofibra) również wymaga zastosowania 30°C,
 • pościel wełniana - ten typ pościeli jest szczególnie wymagający, wymaga prania ręcznego z dodatkiem płynu z lanoliną; pościeli z wełny pod żadnym pozorem nie można wirować.

Warto również wziąć pod uwagę kolorystykę naszej pościeli. Do prania białych tkanin pościelowych (z wyjątkiem lnu, wełny i jedwabiu) można używać wybielacza, co zapobiegnie żółknięciu i szarzeniu. Natomiast do kolorowych pościeli najlepiej wybrać środek chroniący kolory przed blaknięciem.

Czy można prać pościel łącznie z innymi tekstyliami?


Wiemy już, jak prać różne gatunki pościeli, ale czy można prać ją z innymi rzeczami. Najlepiej unikać prania pościeli łącznie z bielizną, ubraniami i ręcznikami. Może to bowiem spowodować uszkodzenie delikatnych włókien, zmechacenie lub przyleganie materiałowych drobinek z ręczników i ubrań.

O czym jeszcze pamiętać przed praniem pościeli?


Piorąc pościel w pralce automatycznej, nie powinniśmy składać jej w kostkę przed włożeniem do bębna. W ten sposób może ona pozostać niedoprana. Najlepiej przygotować pościel przekładając ją na lewą stronę od razu po ściągnięciu z kołdry i poduszek, a następnie wrzucić luźno do pralki.

 

wybieranie odpowiedniego programu do prania pościeliwybieranie odpowiedniego programu do prania pościeli

Suszenie i prasowanie pościeli


Wypraną pościel należy dokładnie strzepać i rozwiesić na kilka godzin w suchym i ciepłym miejscu. Latem warto suszyć pościel na świeżym powietrzu, unikając jednak bezpośredniej ekspozycji na intensywne słońce. Pościeli nie przewieszamy również przez sznurek — powstanie wówczas nieestetyczne zagniecenie. Natomiast suszenie pościeli w suszarce automatycznej może naruszyć strukturę włókien, dlatego warto ściśle stosować się do zaleceń producenta.

Równomierne rozwieszenie pościeli sprawi, że ewentualne zagniecenia powinny się wyprostować, a my zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na jej prasowanie. Większość dzisiejszych tkanin pościelowych nie wymaga prasowania. Oczywiście wciąż żywy jest pogląd, że pościel powinna być obowiązkowo wyprasowana. Jest to wynikiem starych przyzwyczajeń, kiedy to detergenty nie były tak skuteczne, a prasowanie miało usunąć bakterie i drobnoustroje. Jeśli mamy białą pościel warto również zdecydować się na krochmalenie. Krochmal sprawia, że zanieczyszczenia nie wnikają w tkaniny i pozwala utrzymać czystość pościeli. 

lniana pościel istotnym elementem wyposażenia sypialnilniana pościel istotnym elementem wyposażenia sypialni

Jak prać pościel? Podsumowanie

 1. Aby mieć świeżą i pachnącą pościel, należy regularnie ją prać, najlepiej co dwa tygodnie.
 2. To, w ilu stopniach prać pościel, zależy od zaleceń producenta i specyfiki tkaniny. Na metce tekstylnej produktu, znajduje się informacją, w jakiej temperaturze prać pościel. 
 3. Częstszego prania wymaga pościel dziecięca, osób z alergiami i wrażliwą skórą.
 4. Do prania pościeli należy używać łagodnych detergentów, które są skuteczne w niskich temperaturach i chronią kolory.
 5. Nigdy nie wolno prać jasnej pościeli wspólnie z kolorową.
 6. Pościel nie wymaga prasowania, jeśli rozwiesimy ją równomiernie w suchym i ciepłym miejscu.
 7. Właściwa higiena pościeli pozwala zachować na długi czas jej walory estetyczne i miękkość.