Nowe ręczniki pięknie prezentują się na łazienkowej półce - są puszyste, miękkie i mają żywe kolory. Ale aby takie były przez cały okres użytkowania, trzeba nie tylko właściwie o nie dbać, ale przede wszystkim wybrać ręczniki odpowiedniej jakości - dopiero połączenie tych dwóch czynników sprawi, że Twoje ręczniki będą zachwycały miękkością i chłonnością przez długi czas. Czym powinien się charakteryzować dobry ręcznik?

Czym charakteryzują się dobre ręczniki łazienkowe?

Zwykle kupujemy ręczniki wybierając te, które się nam podobają - mają ładne kolory i nasz ulubiony wzór. I choć sposób wykończenia ręcznika jest ważny, jest to bowiem nie tylko element czysto użytkowy, ale też dekoracyjny. Jeśli ręczniki nie będą spełniały swojej najważniejszej funkcji, czyli wchłaniania wody, na próżno Ci dobierać pięknie zdobione wykończenia. Chłonność ręcznika jest więc jego podstawową cechą, a zależy od kilku czynników.

Jak wybrać ręczniki - te cechy powinieneś wziąć pod uwagę

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ręczników wybierzesz, musisz pamiętać, że tylko prawidłowa pielęgnacja pozwoli zachować ich puszystość i chłonność. Przed pierwszym użyciem należy moczyć je w zimnej wodzie przez kilkanaście godzin, a następnie prać ręczniki zgodnie z zaleceniami producenta. Jak wybrać ręcznik idealny? Oto wskazówki.

Rodzaj materiału

Aby ręczniki do użytku domowego, były miękkie i przyjemne w dotyku, a do tego chłonne, muszą być wysokiej jakości, którą zapewnia odpowiedni skład.

Bawełna

Ręczniki wykonane z czystej bawełny klasycznej dobrze wchłaniają wodę, są miękkie w dotyku, delikatne i dobrze chłoną wilgoć. Pamiętaj, aby wybierać ręczniki z wysokiej jakości bawełny - będą łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe.

Decydując się na zakup ręcznika bawełnianego możesz wybrać ręcznik z bawełny egipskiej - jest ona szczególnie miękka i sprężysta. Jej włókna są znacznie dłuższe niż włókna klasycznej bawełny, a więc mają jeszcze lepszą chłonność.

Generalnie jednak ręczniki bawełniane to zawsze świetny wybór - materiał jest wytrzymały, delikatny dla skóry i miękki, a jego pranie to dość prosta sprawa. Do tego są zwykle dostępne w niskiej cenie.

Włókno bambusowe

Ręczniki z włókna bambusowego również są godne polecenia. Mają nie tylko dobrą chłonność, ale także właściwości bakteriobójcze i antystatyczne (to materiał idealny dla alergików - na ręczniku bambusowym nie rozwijają się roztocza). Ręcznik bambusowy jest sprężysty i bardzo delikatny w dotyku.

Warto wiedzieć, że niektóre ręczniki mogą mieć dodatek mikrofibry - są gładkie w dotyku i sprawiają wrażenie śliskich. Gorzej jednak prezentuje się ich chłonność. Jak wybrać dobry ręcznik? Możesz wykonać prosty test - delikatnie zamocz materiał. Jeśli ręcznik szybko wchłania wodę, to możesz go śmiało kupić. Ale jeśli na powierzchni ręczników woda pozostaje przez dłuższą chwilę, to znaczy, że do ich produkcji wykorzystano niskiej jakości lub syntetyczne włókna.

miękkie i puszyste ręczniki w łaziencemiękkie i puszyste ręczniki w łazience

Gramatura ręczników

Ręczniki, aby mogły dobrze spełniać swoje zadanie, muszą mieć odpowiednią gramaturę, niezależnie od tego, czy zostały wykonane z miękkiej bawełny klasycznej, egipskiej czy też włókna bambusowego. Zbyt cienki ręcznik, nawet ten najlepszy, po prostu nie wchłonie wielkiej ilości wody. Gramatura to ciężar, jaki wywiera dany materiał na jeden metr kwadratowy. Jaka jest optymalna? To zależy m.in. od przeznaczenia ręcznika.

Gramatura 300 - 400 g

Jeśli gramatura wynosi od 300 do 400 g, to mamy do czynienia z bardzo cienkim ręcznikiem, który zajmuje mało miejsca w łazience, szybko schnie, ale też nie wchłonie dużych ilości wody. Nadaje się na ręczniki plażowe i na niezbyt intensywnie użytkowane domowe ręczniki szybkoschnące.

Gramatura 450 - 500 g

To ręczniki, które również szybko schną, ale ich gramatura sprawia, że lepiej wchłaniają wodę. Na rynku dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, wspaniale sprawdzają się jako ręczniki kąpielowe i do twarzy. 

Gramatura 550 - 750 g

Materiał o najwyższej gramaturze wykorzystywany jest najczęściej do produkcji ręczników hotelowych, ale i w domu świetnie się sprawdzą ze względu na bardzo wysoką zdolność do wchłaniania wody. Taki ręcznik nadaje się na przykład do wycierania długich włosów po umyciu. Wadą grubych ręczników jest natomiast długi czas wysychania i duża objętość, a więc i konieczność posiadania odpowiednio pojemnych szafek do ich przechowywania.

Wybierz najlepszy komplet ręczników dla siebie

Wybór ręczników jest ogromny - zarówno pod względem kolorystyki, wzornictwa, rozmiarów, jak i gramatury oraz rodzaju materiału wykorzystanego do ich wyprodukowania. Teraz już wiesz, jak w gąszczu różnych wariantów, wybrać ręcznik, który spełni Twoje oczekiwania.