kobieta wybierająca poduszkękobieta wybierająca poduszkę

Dobra poduszka stanowi element podnoszący jakość snu - zapewnia idealne podparcie dla głowy pozwalając rozluźnić mięśnie, a nawet poprawiając drożność dróg oddechowych. Śpiąc na źle dobranej poduszce zapewniamy sobie poranną sztywność i ból karku i ból głowy. Odpowiednio dobrana poduszka to podstawa. zatem jak wybrać wygodną poduszkę do spania i jakie wypełnienie powinna ona mieć - puchowe czy syntetyczne? W jaki sposób rodzaj wypełnienia wpływa na nasz komfort snu? Oto wszystko, co warto wiedzieć.

Poduszka z syntetycznym i naturalnym wypełnieniem - jaką poduszkę wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje wypełnienia poduszek:

  • poduszki z pianki termoelastycznej - reagujące na ciepłotę ciała, pod wpływem temperatury ciała pianka termoelastyczna idealnie dopasowuje się do kształtu głowy,
  • poduszki lateksowe - lateks jest sztywny i trwały, dzięki czemu poduszki z lateksu nie ulegają odkształceniom i dobrze podtrzymują szyję, głowę, ramiona i plecy,
  • poduszki ortopedyczne - modele ortopedyczne zapewniają optymalne podparcie u osób cierpiącychna schorzenia kręgosłupa szyjnego, to poduszki profilowane, które mają wiele różnych kształtów,
  • poduszki z naturalnym wypełnieniem puchowym,
  • poduszki mające syntetyczne wypełnienie.

My skupimy się na omówieniu cech dwóch ostatnich rodzajów poduszek do spania - puchowej i syntetycznej. Która z nich zapewni wygodę i dobre podparcie oraz dopasuje się do kształtu ciała? Czym się kierować, aby wybrać najlepszą poduszkę do spania?

jaką poduszkę do spania wybraćjaką poduszkę do spania wybrać

Zalety poduszek puchowych

Poduszka wykonana z puchu gęsiego jest miękka, sprężysta, elastyczna i delikatna. Ma właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć, zapewnia również bardzo dobrą cyrkulację powietrza. To oznacza, że nie powoduje nadmiernego pocenia się w czasie snu. Jest też ciepła. Aby jednak mogła zaprezentować nam wszystkie swoje zalety, należy wybrać poduszkę z naturalnym, bawełnianym lub jedwabnym, poszyciem, które nie zaburzy obiegu powietrza w jej wnętrzu i będzie dobrze przepuszczała wilgoć. Dodatkowo takie poszycie będzie przyjemne w dotyku.

Poduszka wypełniona puchem to idealna poduszka wielosezonowa - zimą zapewnia ciepło, latem natomiast przyjemnie chłodzi. Co równie istotne, zapewnia najlepsze podparcie dla głowy i szyi - możesz jej używać do spania na boku oraz na plecach, a ona dopasuje się do kształtu Twojego ciała jak żadna inna. To najlepsza poduszka do spania dla osób oczekujących wysokiego komfortu pod każdym względem. Jest też bardzo lekka, a aby nadać jej właściwą puszystość, wystarczy ją strzepnąć - trzeba jednak przyznać, że ugniatana, samoistnie wraca do pierwotnego kształtu.

Wady poduszki puchowej

Niestety poduszka z naturalnym wsadem np. z pierzem, nie sprawdzi się w przypadku alergików, bowiem gromadzą się w niej roztocza kurzu domowego. Z tego samego powodu należy ją bardzo starannie pielęgnować - a to nie jest proste. Nie wolno jej po prostu wrzucić do pralki, bowiem pierze i puch stracą wszystkie swoje właściwości - poduszki z pierza należy oddawać do profesjonalnego czyszczenia. Regularne wietrzenie poduszki z puchu jest koniecznością.

Jeśli o wyborze poduszki zadecyduje w Twoim przypadku cena, to poduszka puchowa nie spełni Twoich oczekiwań, jest bowiem dość droga.

Zalety poduszek z syntetycznym wypełnieniem

Syntetyczne wypełnienie poduszki do spania nie jest dobrym środowiskiem do bytowania dla roztoczy, jeśli więc jesteś na nie uczulony, to wybór poduszki syntetycznej będzie dla Ciebie najlepszą opcją. Zapewnia odpowiednie podparcie głowy i szyi oraz ramion (choć nie jest to poduszka ortopedyczna czy poduszka ergonomiczna) i jest dostępna w różnych rozmiarach oraz stopniach twardości. Poduszki z hipoalergicznego tworzywa są bezpieczne dla osób cierpiących na alergię, włókna syntetyczne nie uczulają. W przeciwieństwie do poduszek z puchu, można je prać w pralce i suszyć w suszarce bębnowej.

Ale wybierając poduszkę z wypełnieniem syntetycznym, musisz również wziąć pod uwagę jej słabe strony.

Wady poduszki z syntetycznym wypełnieniem

Jedną z wad syntetycznych poduszek do spania jest fakt, iż dość szybko tracą one swoją sprężystość, co wyklucza ich długotrwałe użytkowanie. Niestety pochłania wilgoć, ale z trudem oddaje ją z powrotem do środowiska. W przypadku osób intensywnie pocących się w czasie nocnego odpoczynku istnieje więc ryzyko jej zawilgocenia. Po dłuższym czasie wypełnienie ugniata się i nie wraca już do właściwego kształtu, taką poduszkę będziesz więc musiał regularnie wymieniać na nową.

poduszka z syntetycznym wkładempoduszka z syntetycznym wkładem

Najlepsza poduszka do spania - twardość

Wiesz już jaka poduszka do spania sprawdzi się w Twoim przypadku? Pamiętaj, że rodzaj wypełnienia to nie wszystko - wybór poduszki do spania jest znacznie bardziej skomplikowany. Należy koniecznie zwrócić uwagę na jej twardość i dobrać poduszkę nie tylko do swojego gustu, ale również do twardości materaca. Zwróć również uwagę, w jakiej pozycji najczęściej śpisz.

Miękka poduszka do spania sprawdzi się, gdy masz miękki materac, natomiast twarda poduszka - gdy masz twardy materac. Zbyt twarda poduszka dobrana do miękkiego materaca sprawia, że ciało zapada się, a głowa znajduje się za wysoko w stosunku do niego. Szyja wygina się, powodując napięcie mięśni i ból. Z kolei poduszka zbyt miękka na twardym materacu powoduje, że głowa opada w dół.

najlepsze poduszkinajlepsze poduszki

Jeśli nie wiesz jaka poduszka do spania będzie odpowiednia do Twojego materaca, sprawdź naszytą na niego metkę. Wszystkie materace - kieszeniowe, piankowe, lateksowe czy sprężynowe - mają zaznaczoną przez producenta twardość, na jej podstawie powinieneś dokonać wyboru poduszki zgodnie z opisaną wyżej zasadą. Możesz też wybrać uniwersalny model o średniej twardości.

Wysokość poduszki

Aby osiągnąć odpowiednie podparcie dla szyi i głowy, warto do spania wybrać poduszkę o stosownej wysokości. Kierować się należy pozycją, jaką przyjmujemy w czasie snu. Dobra poduszka do spania na boku nie powinna być zbyt wysoka ani zbyt niska - cały kręgosłup powinien układać się w linię prostą. Spanie na boku wymaga więc szczególnego podparcia szyi - zamiast poduszki ortopedycznej wybierz tę z wypełnieniem z puchu, świetnie dopasowuje się ona do potrzeb osób śpiących na boku.

W przypadku osób śpiących na plecach (na wznak) - zbyt wysoka poduszka sprawi, że kręgi szyjne będą nienaturalnie ułożone w przód, za niska natomiast wygnie je do tyłu. W obydwu przypadkach możesz zauważyć nie tylko poranne bóle głowy i karku, ale nawet wybudzić się w nocy z powodu zaburzeń oddychania. W przypadku spania na brzuchu sprawdzi się poduszka niska i średnio twarda. Jednak jeśli lubisz spać na brzuchu, warto rozważyć zmianę pozycji, gdyż spanie na brzuchu sprawia, że kręgosłup wygina się w nienaturalny sposób. Z kolei osoby, które często zmieniają pozycję w trakcie snu, powinny zwrócić uwagę, w jakiej pozycji najczęściej zasypiają i się budzą i na podstawie tych informacji wybrać odpowiedni model poduszki.

Nowa poduszka - kiedy ją kupić?

Jeśli chrapiesz przez sen, miewasz bezdech senny, wybierz wysoka poduszkę. Jeśli wiercisz się w łóżku nie mogąc znaleźć wygodnej dla siebie pozycji, borykasz się z bólem kręgosłupa lub nadmiernie się pocisz w nocy, a rano czujesz napięciowe bóle głowy, karku i szyi - to znak, że potrzebna Ci nowa poduszka.

Najlepsza poduszka do spania - podsumowanie

Odpowiedni rodzaj poduszki ma ogromne znaczenie na higienę snu, regenerujący odpoczynek, komfortowy, spokojny sen i samopoczucie po przebudzeniu. Dodatkowo pomaga uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Najlepsza poduszka to taka, która dopasuje się do kształtu Twojego ciała, zapewni podparcie głowy i kręgów szyjnych, a także komfort termiczny i posłuży przez długi czas. Poduszka powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji oraz materaca. Istotne są rodzaj wypełnienia, twardość i kształt poduszki. Dodatkowo poduszka i jej poszycie powinny zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli więc tylko nie cierpisz na alergie, to właśnie poduszka z wypełnieniem z pierza będzie dla Ciebie doskonałym wyborem. Pamiętajmy, również o wyborze odpowiedniej kołdry.