Miękkie i puszyste ręczniki są piękną ozdobą łazienki, ale nieprawidłowa ich pielęgnacja może sprawić, że szybko przestaną dobrze się prezentować i stracą swoje właściwości. Jak i w czym prać ręczniki, jak je suszyć i przechowywać, aby zachowały swoją miękkość, pięknie pachniały i dobrze wchłaniały wodę?

Jak prać ręczniki - poradnik krok po kroku

Pranie ręczników, choć mogłoby się wydawać banalnie proste, wymaga przestrzegania kilku prostych zasad - dzięki nim będą nie tylko perfekcyjnie czyste, ale też idealnie miękkie. Jeśli natomiast nie wiesz, jak prać ręczniki i będziesz robić to nieprawidłowo, mogą stać się zwyczajnie szorstkie, poza tym będą siedliskiem bakterii.

Kluczowe są:

  • temperatura,
  • częstotliwość prania ręczników,
  • prawidłowe suszenie,
  • przechowywanie,
  • stosowane środki piorące.

Pierwsze pranie jest kluczowe

Nowe ręczniki z bawełny egipskiej czy też frotte należy wyprać przed pierwszym użyciem - przede wszystkim dlatego, że trudno o idealną czystość ręczników przechowywanych na sklepowej półce. Poza tym piorąc nowe ręczniki usuwamy pozostałości składników chemicznych użytych do ich produkcji, nadmiar barwników i obecne na powierzchni ręczników nitki.

Przed pierwszym praniem dobrze jest moczyć ręczniki w zimnej wodzie przez kilkanaście godzin - włókna ręczników otwierają się wówczas, dzięki czemu stają się one doskonale chłonne.

Zanim opowiemy o tym, jak prawidłowo prać ręczniki żeby były miękkie, przypomnimy również o tym, że należy bezwzględnie segregować ręczniki pod względem koloru (kolorowe ręczniki pierzemy osobno, białe osobno).

Wrzucając ręczniki do pralki pamiętajmy, że ręczniki należy prać osobno, nie powinny być prane z innymi ubraniami, pościelą, bo będą sie wzajemnie niszczyć. Zwłaszcza ubrania, posiadające zamki, sprzączki, guziki, klamerki, - takie elementy odzieży powyciągają włókna i zniszczą ręczniki. Z kolei ciężkie namoknięte wodą ręczniki, mogą uszkodzić delikatne tkaniny ubrań. 

W jakiej temperaturze prać ręczniki w pralce?

Informację o tym w ilu stopniach prać ręczniki w pralce, znajdziesz na metce. Warto jednak znać ogólne zasady. Dla zachowania puszystości ręczników nie zaleca się prania w 90 stopniach Celsjusza - włókna tkanin stracą sprężystość bezpowrotnie, staną się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku.

Optymalna temperatura prania ręczników waha się  między 40 °C a 60 °C,. Zwłaszcza w przypadku ręczników do wycierania rąk, które są zwykle używane bardzo intensywnie i na których szybko rozwijają się bakterie, można pokusić się o ustawienie najwyższej możliwej temperatury. Pranie ręczników  w ten sposób ma tę zaletę, że w bardzo ciepłej wodzie łatwiej wypłukuje się proszek czy inne detergenty.

Jeśli więc nie wiesz, w jakiej temperaturze prać ręczniki, najlepiej zerknij na metkę lub skorzystaj z naszej podpowiedzi. Niektóre pralki mają program do ręczników, a jeśli nie - można ustawić program przeznaczony dla delikatnych tkanin.

Jakich detergentów używać do prania ręczników?

Miękkość ręczników zależy także od jakości wody oraz rodzaju detergentów używanych do prania. O tym, że środki czystości używane do prania ręczników powinny być dobrej jakości, zapewne żadnej pani domu nie trzeba przekonywać. Do prania ręczników zaleca się stosowanie żeli lub kapsułek piorących. W materiał ręczników łatwo wnikają proszki, ale trudno jest je porządnie wypłukać, więc ich stosowanie nie jest polecane. Rodzaj płynu lub kapsułki należy dopasować do kolorystyki ręczników aby nie zszarzały, lub nie straciły koloru.

Równie ważna jak rodzaj, jest ilość detergentu - należy ostrożnie dozować środki czystości. Do szufladki pralki wlej minimalną ilość żelu lub umieść w jej bębnie tylko jedną kapsułkę. Nie stosuj wybielaczy i płynów zmiękczających - te drugie obniżają zdolność ręczników do wchłaniania wody. Należy pamiętać, nigdy nie ładujemy całego bębna, pralkę należy załadować maksymalnie do połowy - ręczniki  będą wtedy idealnie czyste i dobrze wypłukane. Kłopotliwe może być pranie ręczników w twardej wodzie, która słabo wypłukuje środki piorące z tkanin - jeśli masz twardą wodę, stosuj wyłącznie detergenty płynne w możliwie jak najmniejszych ilościach. W przypadku ręczników, nie zaleca się stosowania płynu do płukania, który ma na celu zatrzymanie wchłaniania wilgoci, przez co ręcznik traci puszystość. Nie należy także stosować płynów zmiękczających, które zmniejszają higroskopijność materiału.

jak prać ręcznikijak prać ręczniki

Jak prać ręczniki wykorzystując domowe sposoby? I czy w ogóle warto? Pranie ręczników w detergentach własnej roboty jest jak najbardziej sensowne - zwykle są łagodniejsze i nie wywołują reakcji alergicznej nawet w przypadku delikatnej skóry dziecka. Ręczniki prane w nich nie stracą swojej jakości i miękkości. Do szufladki pralki wsyp pół szklanki sody oczyszczonej, dodaj kilka kropel olejku eterycznego i ustaw odpowiedni program prania. Stosując sodę oczyszczoną utrzymasz ręczniki w idealnej czystości i zachowasz ich miękkość i puszystość.

Wirowanie

Ostatnim etapem prania ręczników jest ich wirowanie. Także tutaj ważne jest dobranie odpowiedniego programu - jeśli Twoja pralka nie ma specjalnego programu do ręczników, musisz ustawić go ręcznie. Podczas wirowania ręcznik mocno się zużywa. Ważne jest, aby w miarę możliwości ustawić wirowanie na jak najmniejsze obroty - unikniesz dzięki temu zagnieceń.

Prawidłowe suszenie ręczników

Równie ważny jest prawidłowy sposób suszenia ręczników. Możesz oczywiście suszyć ręczniki w suszarce bębnowej - dzięki temu Twoje ręczniki będą miękkie, przyjemne w dotyku i chłonne przez długie lata. Jeśli jednak nie masz suszarki bębnowej, możesz suszyć je na świeżym powietrzu lub, w ostateczności, w pomieszczeniach. Przed rozwieszeniem każdego ręcznika dokładnie go strzepnij i rozłóż tak, aby nie powstały zagniecenia.

Częstotliwość prania ręczników

Ręczniki należy tak często prać, jak tego wymagają. Zależy to od intensywności ich użytkowania oraz warunków panujących w łazience. Ręczniki do wycierania rąk wilgotnieją bardzo szybko - samo ich suszenie nie wystarczy, aby były czyste i pozbawione nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Trzeba je więc prać nawet co 2-3 dni. Nieco inaczej jest jeśli chodzi o pranie ręczników kąpielowych i tych do twarzy - po każdym użyciu należy je porządnie wysuszyć i odwiesić na wieszak.

Prasować czy nie?

Nie, ręczników nie należy prasować. Prasowanie powoduje zgniecenie i spłaszczenie ich włókien, przez co ręcznik traci swoją miękkość. Aby uniknąć powstawania zagnieceń, należy stosować się do zaleceń opisanych powyżej - wirować ręczniki na niskich obrotach, a po wyjęciu z pralki mocno strzepnąć i równo, starannie rozwiesić na suszarce lub sznurze.

Warto także wspomnieć, choć słowem o przechowywaniu ręczników. Do przechowywania najlepiej sprawdzają się szafki lub regały otwarte, dobrze wentylowane - to zapobiega zawilgoceniu ręczników i powstawaniu brzydkiego zapachu stęchlizny. Nigdy nie odkładaj na regał ręcznika wilgotnego - aktualnie używane ręczniki powinny być przechowywane na specjalnej drabince, drążku czy stojaku aby miały możliwość solidnie wyschnąć.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak prać ręczniki by były miękkie i pachnące. Stosuj nasze porady już od pierwszych prań - zawsze, kiedy kupisz nowy ręcznik. Dzięki temu będzie on też przyjemny w dotyku i nie straci koloru oraz zasłuży na miano eleganckiego dodatku do wystroju Twojej łazienki.