poduszki

Jak prać poduszki z pierza i syntetyczne?

Poduszki to nieodłączny element każdej sypialni. Pełnią funkcję typowo użytkową - gwarantują komfortowy i zdrowy wypoczynek. Poduszki dekoracyjne dodatkowo ozdabiają wnętrze. Łatwo jednak ulegają zabrudzeniu. Dodatkowo pochłaniają kurz oraz pot, gromadzą roztocza i drobnoustroje. Dlatego też niezwykle ważne jest regularne pranie oraz czyszczenie poduszek. Jak prawidłowo prać poduszki syntetyczne i poduszki z pierza? Czy pranie poduszki może odbywać się w domowej pralce bębnowej, czy lepiej sprawdzi się pranie ręczne? Czym różni się pranie pierza od prania pościeli syntetycznej? Jaki jest najlepszy sposób na suszenie poduszek? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Jak często prać poduszki?

Poduszki, podobnie jak inne przedmioty w naszym domu, narażone są na zabrudzenia, kurz i zanieczyszczenia, które dla wielu osób, szczególnie alergików, są uciążliwe i nasilają objaw, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Z tego względu należy zadbać o ich odpowiednią higienę. Dzięki temu unikniemy wielu problemów zdrowotnych oraz zapewnimy sobie komfortowy wypoczynek. Jak często prać poduszki? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się, że zagłówki należy czyścić nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Niemniej jednak warto systematycznie sprawdzać, czy na tkaninach nie pojawiają się plamy, oraz czy poduszki nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

Pod uwagę należy wziąć także kwestie zdrowotne. W przypadku, gdy zmagamy się z nadpotliwością, alergią, astmą, nieżytem nosa, przewlekłym zapaleniem spojówek czy dokucza nam trądzik, poduszki należy prać nieco częściej, aby dbać o swoje zdrowie i zapewnić sobie komfortowy sen. Podobnie postępujemy z poduszkami dla dzieci. Dzięki temu zapewnimy naszym pociechom odpowiednie warunki do zdrowego snu.

Jak prać poduszki syntetyczne?

Poduszki syntetyczne należą do najpopularniejszych na rynku. Wykonane są ze sztucznych materiałów, tj. włókno, włókno silikonowe lub poliestrowe, granulat, pianka czy naturalny lateks. Poduszki poliestrowe nie uczulają, przez co stanowią doskonały wybór dla alergików i astmatyków. Poza tym wyróżniają się wyjątkową miękkością, sprężystością oraz lekkością. W jaki więc sposób prać poduszki syntetyczne?

Pranie poduszek syntetycznych wcale nie jest skomplikowane. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, należy uważnie sprawdzić metkę. Znajdują się tam ważne informacje Znajdują się tam ważne informacje jak prać poduszki poliestrowe i czyścić konkretne rodzaje tkanin. Na przykład, poduszki z naturalnego lateksu trzeba prać ręcznie. Inne z kolei wymagają czyszczenia na sucho. Jeśli producent nie podaje żadnych konkretnych wskazań, poduszkę syntetyczną można prać w domowej pralce automatycznej. Optymalna temperatura prania powinna wynosić 30-40 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o wirowanie, to poduszki syntetyczne poddać procesowi wirowania tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest ono dozwolone przez producenta. W przeciwnym razie możemy łatwo zniszczyć wkład.

Ręczne pranie poduszki jest świetną metodą oczyszczania delikatnych tkanin. Zanurz poduszkę z wypełnieniem syntetycznym w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego i pozostawić na 30 minut. Po upływie tego czasu odciśnij nadmiar wody z poduszki. Unikajmy tarcia czy wykręcania syntetycznych materiałów, gdyż może to negatywnie wpłynąć na strukturę wypełnienia.

poduszki

Jak wysuszyć poduszkę syntetyczną?

Dowiedzieliśmy się już jak prać poduszki syntetyczne. Pozostaje jeszcze kwestia ich wysuszenia. Najpowszechniejszą metodą suszenia poduszek z syntetycznym wypełnieniem jest powieszenie poduszki na sznurku i przypięcie jej za rogi spinaczami. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że w takiej sytuacji wypełnienie wędruje w jedną stronę. Uniemożliwia to nie tylko szybkie wyschnięcie wkładu, ale również powoduje uszkodzenia właściwości poduszki, a poduszka staje się twarda i zbita. Suszarki bębnowe z programem o niskich temperaturach sprawdzą się, aby wysuszyć niektóre poduszki syntetyczne. Zaleca się dodać do bębna kilka piłeczek tenisowych, które pomogą zachować odpowiednią strukturę wypełnień w poduszkach.

Należy pamiętać, że poduszkę syntetyczną najlepiej suszyć na płaskiej powierzchni, w dobrze wentylowanym miejscu, a najlepiej na świeżym powietrzu - np. na balkonie czy tarasie. Co jakiś czas warto potrząsać zagłówkiem, by wypełnienie równomiernie się rozłożyło i szybko schło.

Jak prać poduszki z pierza?

Poduszki z pierza od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie ma się co dziwić - posiadają w pełni naturalne wypełnienie, są lekkie, miękkie i sprężyste, świetnie absorbują wilgoć oraz wyróżniają się wysoką trwałością. Niestety mogą uczulać, przez co nie będą dobrym wyborem dla alergików.

Pranie poduszek z pierza stanowi nie lada wyzwanie. W pierwszej kolejności sprawdź metkę - jeśli jej nie ma lub brak na niej informacji o instrukcji prania, konieczne może się okazać oddanie poduszki do prania do profesjonalnej pralni chemicznej. Jeśli jednak nie ma takiej potrzeby, można włożyć poduszkę z pierzem do pralki, jednak należy przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze, temperatura powinna być stosunkowo niska (maksymalnie 40 stopni), ponieważ użycie zbyt wysokiej temperatury doprowadzi do zniszczenia wypełnienia. Należy też unikać silnych detergentów i używać delikatnych płynów piorących (w żadnym wypadku proszków). Powinno się unikać wirowania na wysokich obrotach - najlepiej wybrać te niskie - 600-800 obr/min. Poduszek z pierza nie wolno też suszyć w suszarce bębnowej, aby nie uszkodzić wypełnienia poduszki. Zanim umieścisz poduszkę z wypełnieniem naturalnym, np. pierzem w pralce, wcześniej sprawdź, czy nie ma w niej żadnych dziur. Jeśli są, to oczywiście trzeba je zaszyć. Pierze pod wpływem ruchu obrotowego łatwo przedostanie się do bębna pralki, co z kolei skutkuje groźnymi awariami. W celu obciążenia do bębna pralki warto dodać kilka piłeczek tenisowych lub specjalne kulki do tego przeznaczone. Piłki tenisowe pomogą wyprać poduszkę z pierza, nie uszkadzając wsadu i zachowując jej właściwości.

Prać poduszki z pierza można także ręcznie. Bardzo często takie wskazówki prania poduszek widnieją na metce wszytej przez producenta. Poduszkę należy zanurzyć w ciepłej wodzie o niskiej temperaturze. Zbyt gorąca woda może negatywnie zadziałać na pióra wypełniające wkład. W trakcie prania najlepiej sprawdzi się delikatny płyn dla dzieci lub alergików. Nadmiar wody trzeba wycisnąć (nie wykręcić, ponieważ może to uszkodzić naturalne wypełnienie poduszki). Po upraniu poduszki z pierzem nadchodzi czas na jej wysuszenie.

poduszki w sypialni

Jak suszyć poduszkę z pierza?

Pranie pierza jest dość czasochłonnym zajęciem. Niemniej jednak to konieczne, aby zachować prawidłową higienę snu. Mokrą, wypraną poduszkę należy umieścić na płaskiej powierzchni, w przewiewnym miejscu, takim jak balkon, taras czy ogród. Pamiętaj, aby unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ prowadzi to do wyblaknięcia koloru.

Warto mieć na względzie, że po praniu ręcznym z poduszki będzie kapać spora ilość wody, dlatego też wyprane przedmioty najlepiej umieścić na zewnątrz. Co jakiś czas należy delikatnie potrząsnąć poduszką. Dzięki temu pierze wypełniające wsad równomiernie się rozłoży, a pióra nie będą zbijać się w grudki. Poduszkę z pierza należy dobrze wysuszyć, ponieważ w przeciwnym razie może pojawić się wilgoć, a nawet pleśń. Skutkuje to m.in. nieprzyjemnym zapachem. Mogą się także nagromadzić bakterie, które mogą powodować alergie, astmę lub inne dolegliwości.

Podsumowanie

Oprócz systematycznego wietrzenia poduszek, które poprawia komfort snu, pranie pościeli, w tym poduszek syntetycznych, to bardzo ważna czynność, dzięki której możliwe jest zachowanie higieny snu. Ogromne znaczenie ma również regularne pranie poduszek - zarówno syntetycznych, jak i puchowych. W ten sposób oczyszczamy tkaninę z nagromadzonych bakterii, kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Różnego rodzaju poduszki można prać ręcznie bądź w pralce, chociaż wszystko tak naprawdę zależy od zaleceń producenta. Należy prać poduszkę z pierza z użyciem niskiej temperatury, natomiast poduszki syntetyczne mogą być prane w wyższych temperaturach. Powinno się unikać płynów do płukania tkanin i silnych detergentów i by wyprać poduszkę i zachować dobry stan wypełnienia, do prania dodać piłki tenisowe dla obciążenia. Zaleca się suszenie poduszki na płaskiej powierzchni, aby utrzymać prawidłową strukturę oraz właściwości wypełnienia poduszki. Dobrze dobrana poduszka i cykliczne pranie poduszek syntetycznych czy tych z wypełnieniem naturalnym, jak również częsta wymiana poszewki, zapewnią higieniczne środowisko snu i komfort odpoczynku przez długi czas.