pościelpościel

Rodzaje i właściwości pościeli

Częstotliwość zmiany pościeli zależy w dużym stopniu od materiału, z którego jest wykonana oraz pory roku. Największą popularnością cieszą się pościele bawełniane, wyróżniające się niezwykłą miękkością. Ta naturalna tkanina jest bardzo przyjazna dla skóry człowieka i zapewnia wysoki komfort użytkowania - zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się ciała w trakcie snu, a także chroni przed jesiennym chłodem i wchłania wilgoć. Pościel z bawełny egipskiej można z powodzeniem prać w wyższej temperaturze, co sprzyja odpowiedniej higienie.

Pościel hotelowa satynowa, ze względu na charakterystyczny połysk, nadaje pomieszczeniom przyjemnego i eleganckiego klimatu. Tego typu poszewki zapewniają właściwą cyrkulację powietrza, a także wykazują właściwości hipoalergiczne. Ta luksusowa tkanina jest bardzo przyjemna i delikatna w dotyku, co wpływa pozytywnie na jakość snu. Satyna znakomicie sprawdzi się w sypialni osób, które mają delikatną skórę, wrażliwą na otarcia i podrażnienia. Dodatkowo - nie zmienia koloru w trakcie prania, nie drze się i nie rozciąga.

Prześcieradła i poszewki uszyte z kory mają wielu miłośników, jak i przeciwników. Jest to spowodowane przede wszystkim chropowatą fakturą, która w styczności z nagą skórą może powodować uczucie lekkiego dyskomfortu. Niemniej jednak jest to tylko chwilowe wrażenie. Z czasem można przyzwyczaić się do specyficznej struktury. Pościel z kory jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, łatwa w pielęgnacji i co najważniejsze - szybko schnie.

W okresie jesienno-zimowym najczęściej wybiera się bardzo ciepłe i przyjemne w dotyku pościele flanelowe. Lekka i miękka tkanina zapewnia znakomitą izolację podczas snu, a także doskonale ogrzewa ciało człowieka. Te ekskluzywne pościele warto często prać, ponieważ dość szybko pochłaniają roztocza i kurz.

Jak często należy zmieniać pościel?

Na pytanie, jak często zmieniać pościel, nie ma tak naprawdę prawidłowej odpowiedzi. Ważne jest, aby robić to regularnie. Wiele osób uważa, że najlepiej robić to przynajmniej co dwa tygodnie. Niemniej jednak wszystko zależy od tego, czy materiał znajduje się w miejscu, w którym łatwo gromadzi się kurz i zanieczyszczenia. Częstotliwość zmiany poszewki jest zależna również od pory roku. W lecie człowiek bardzo się poci, w związku z tym trzeba dbać o to, aby pościel była czysta i pachnąca.

Najwięcej czasu w łóżku spędzają osoby starsze oraz dzieci. Dlatego szczególną uwagę na zmianę pościeli należy zwrócić w sypialniach tych dwóch grup wiekowych. Oznacza to, pościele znajdujące się w łóżku takich osób są najbardziej narażone na działanie drobnoustrojów, przepocenia itp.

Chorzy na grypę również powinni pamiętać o regularnej zmianie pościeli. Organizm ludzi przeziębionych pozbywa się zarazków poprzez pot, który jest wchłaniany przez prześcieradło i poszewki. Dlatego częsta zmiana pościeli w trakcie trwania choroby jest bardzo istotną kwestią.

Nie tylko poszewki, lecz również samą kołdrę powinno się wymieniać - najlepiej raz na dwa lata. Utrata sprężystości wypełnienia oraz zmiana koloru poszycia kołdry to główne oznaki jej zużycia.

Wymiana pościeli a zwierzęta domowe

Nie jest tajemnicą, że miłośnicy zwierząt bardzo często śpią ze swoimi pupilami. Jednak zarówno kot, jak i pies pozostawia za sobą nie tylko sierść, lecz również inne zabrudzenia. Nieświeża pościel negatywnie wpływa na komfort snu, a niewidoczne bakterie i grzyby są bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

W takim przypadku najlepiej zmieniać pościel raz w tygodniu lub często ją prać w temperaturze około 60 stopni. Gdy z łóżka korzystają czworonożne pupile, warto postawić na pościel z satyny lub wiskozy - tkanin łatwych w pielęgnacji.

biała pościelbiała pościel

Jak należy prać pościel?

Pralka potrafi użyć bardzo dużo wody przy dużym obciążeniu, zatem nie warto ciągle odświeżać pościeli. Wielokrotne pranie może także powodować zmechacenia oraz wyblaknięcie koloru. Aby w tkaninie nie gromadziły się niebezpieczne mikroorganizmy, pościel powinniśmy prać raz na 2-3 tygodnie. Spanie w czystej pościeli jest o wiele przyjemniejsze, niemniej jednak wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji.

Niezależnie od tego, jak często będzie się prać pościel, trzeba zwrócić szczególną uwagę na temperaturę prania oraz detergenty. Warto wspomnieć, że każdą pościel syntetyczną i bawełnianą można bez obaw prać w pralce.

Bieliznę pościelową z kory można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jest to bardzo cienki materiał, który szybko schnie, w związku z tym można zrobić to nawet ręcznie.

Na satynową pościel trzeba szczególnie uważać. Zużyte poszewki należy wyprać bez dodatku innych ubrań, najlepiej w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Podobnie jest w przypadku pościeli flanelowych. Warto dolać do prania nieco płynu zmiękczającego tkaninę, aby zachować jej puszystość i miękkość.

Czym skutkuje zbyt rzadkie zmienianie pościeli?

Rzadko prana poszewka stanowi znakomite miejsce do rozwoju grzybów i bakterii. Zbyt długi spanie w brudnej pościeli jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ może prowadzić do pojawienia się problemów ze skórą, astmy czy alergii. Wiele osób twierdzi, że nie zmienia pościeli częściej niż raz w miesiącu, przez co ich twarz jest narażona na trądzik, a włosy szybko się przetłuszczają. Mikrobiolodzy uważają, że czysta pościel w dużym stopniu wpływa na dobre samopoczucie człowieka.

Podsumowanie

Gromadzący się kurz, zarazki, sierść zwierząt i inne zanieczyszczenia mogą sprawić, że brudna pościel negatywnie wpłynie na zdrowie. Niezależnie od materiału, z którego jest uszyta, należy ją regularnie wymieniać i prać.